2020 Winners : Print, Album and Filmmaking
80 and above entries
Congratulations to the entrants who scored 80 or above
Galleries by division and category with award counts
Silver | Silver Distinction | Gold | Gold Distinction | Platinum | |
---|---|---|---|---|---|
WEDDING | |||||
Bride Alone Wedding Day |
18 | 3 | |||
Wedding Couple Together Wedding day |
27 | 12 | 1 | 3 | |
Bridal Party / Family & Friends |
23 | 8 | 1 | ||
Groom Alone Wedding Day |
14 | 2 | |||
Wedding Details |
12 | 2 | |||
PRE-WEDDING | |||||
Bride Alone Non-Wedding Day |
8 | 3 | |||
Bridal Couple/Models Together Non-Wedding Day |
18 | 1 | |||
Groom Alone Non-Wedding Day |
1 | ||||
Couple Together Non-Wedding Day |
16 | 2 | |||
Model Bride or Groom Alone Non-Wedding Day |
12 | 2 | |||
PORTRAIT | |||||
Animals / Pets |
13 | 8 | 4 | 3 | |
Boudoir |
4 | ||||
Children |
17 | 3 | 2 | ||
Group / Families |
15 | 1 | 3 | ||
Teenager |
9 | 3 | |||
Individual |
23 | 2 | 2 | 1 | |
Maternity |
8 | 1 | |||
Fine Art Nude |
5 | 1 | |||
Newborn |
6 | 1 | 1 | 1 | 1 |
PHOTOJOURNALISM | |||||
Wedding Photojournalism |
41 | 7 | 2 | 1 | |
Photojournalism |
3 | 3 | 1 | ||
PREMIERE CATEGORY | |||||
Premiere |
5 | ||||
CREATIVE | |||||
Commercial |
9 | 5 | 1 | 1 | |
Fashion/Beauty |
15 | 4 | 3 | ||
Illustrative |
28 | 6 | 8 | ||
Landscape |
20 | 11 | 9 | 3 | |
Portrait Contemporary |
51 | 15 | 8 | 6 | |
Pre Wedding Contemporary |
24 | 6 | 1 | ||
Wedding Contemporary |
20 | 5 | 1 | ||
FILMMAKING | |||||
Commercial/Illustrative Short Film |
4 | 6 | 2 | 1 | |
Wedding/Engagement Short Film |
17 | 9 | 5 | 2 | |
IN CAMERA ARTISTRY | |||||
Personal |
11 | 1 | |||
Wedding |
7 | ||||
ALBUM | |||||
Engagement |
5 | ||||
Event/Informal |
1 | 1 | |||
Wedding Multiple Photographer |
7 | 3 | |||
Wedding Single Photographer |
10 | 1 |
Grand awards for each division
Special Awards
Bill Hurter Excellence Award
Brooke Kasper
New Designations for WPPI Members
The following members have advanced to a new designation as a result of the 2020 WPPI annual competition.
New Grand Master Designation
Kelly Brown
Luke Edmonson
Mauro Cantelmi
New Triple Master Designations
Feng He
Tracey Taylor
New Double Master Designations
Alex Douglas
Aries Tao
Dee Green
Erich Caparas
Gurvir Johal
Kristi Odom
Mario Munoz
Melody Smith
Richard Sturdevant
Vicente Esteban
New Master Designations
Eleonora Barna
Frances Suter
John Hellstrom
Kris Anderson
Martina Warenfeldt
Michael Novo
Naomi Bubner
Phaneendra Gudapati
Sanjay Jogia
Sunny Marwaha
New Associate Designations
Aaron Tharpe
Alana Lee
Alex Fung
Aly Kuler
Amar Ramesh
Andre Brown
Andrew Hemming
Andrew Joseph
Anthony Lemoine
Betty Ma
Candice KausHagen
Chengkai Lee
Dory Chamoun
Ella Gagiano
Felicia Saunders
Harada Kotaro
Joanna Booth
Keith White
Kenneth Lam
Kenny Cheung
Komagarajan Rajan
Kristina Carlson
Louise Bagger
Lucas Shu
Madeline Arenas
Manpreet Pabla
Mariusz Majewski
Nick Yamashita
Rei Kinoshita
Richard Wood
Ricky Lesser
Roberta Montagnini
Rolando Molina
Sam Sitto
Satoko Mochizuki
Scott Johnson
Tiffany Selzer
Toddy Holland
Valeria Cassina
Xiaoye Sun
Ya Zhuo
Yiming Zeng